Vítejte

 

Účelem těchto stránek není popisovat, co je to Pilonidální Sinus z lékařského hlediska - na to bych si konec konců ani netroufal, neboť nemám lékařské vzdělání.

Jsem pacientem, který si léčbou této choroby prošel, a nyní by se rád podělil o zkušenosti s léčbou a s tím, co všechno obnášela.

Těm, které přeci jen zajímají podrobnosti o Pilonidálním sinu z lékařského hlediska, mohu směle doporučit navštívit Wikipedii, či jiné stránky, které se touto problematikou zabývají

Řádky na těchto stránkách popisují osobní autentickou zkušenost s operací a léčbou pilonidálního sinu.

 

Podívejte se na diskusi níže, a pokud se chcete podělit i o své zkušenosti, určitě do ní také přispějte.

Diskuse

 • Datum: 25.11.2014 Vložil: Jarda Praha

  Titulek: Dlouhé léčení sinusu

  Ahoj, taktéž děkuji autorovi. Bohužel mám horší zkušenosti než ti co tady píšou. Dnes je 25.11.2014, na operaci jsem šel 10.12.2012 (ano 2012 nepřepsal jsem se). Bylo to již po 3 co jsem navštívil nemocnici. 1. Rok 2007/08 vyříznutí. 2. nové objevení 2010, ale k operaci nedošlo. Poslední 12/2012 jelikož to bylo velké tak výsledná rána byla 11x6cm a na hloubku cca 3 cm. Do současnosti není dohojené. Co jsem se dozvěděl, jsou dvě metody. 1. Vyříznout a nechat samovolně zarůstat. 2. Vyříznout a sešít. Vždy jsem podstoupil vyříznutí a samovolné hojení. Nyní se hojím již téměř dva roky, zahojené to není. Jednou týdně / Jednou za dva týdny chodím na "škrabání" a kontrolu. Pokud by Vás něco zajímalo nebo lépe pokud máte nějaké nápady co jste podstupovali Vy s lékařem při špatném hojení bud rád, když se podělíte. Můžete napsat na mail jarda.mib"zavináč"seznam.cz.
  Ještě jednou díky za web.
  Jarda Praha

  Odpovědět

 • Datum: 21.04.2014 Vložil: Milan

  Titulek: Po operaci

  Do nemocnice jsem nastoupil 11.3.2014 a 12.3. jsem šel na sál. Zákrok byl proveden v celkové anestézii a proběhl bez komplikací. Ránu zašili a zavedli mi dren. Po vyndání drenu 14.3. mne z nemocnice pustili domu. Stehy mi vyndali po 10 dnech a do té doby jsem prakticky vůbec nemohl sedět a ležet na zádech. Stehy a hlavně uzle dost tačily. Po stehách mi zůstaly cca 5 mm velké ranky. Co se týká ošetřování, tak 3 týdny jsem mohl pouze sprchovat a dezinfikovat betadinem. Poté jsem používal hojivý gel Hemagel a krytí mastným tylem. Zahojeno bylo asi 5 týdnů po operaci a doufám, že se to nevrátí.

  Odpovědět

 • Datum: 21.04.2014 Vložil: Milan

  Titulek: Re: Po operaci

  Jen ještě doplním, že já jsem se musel sprchovat po každé velké potřebě a to i se zavedeným drenem druhý den po operaci. Setry mi ránu vždy převázaly. Doma jsem se bez mýdla sprchoval minimálně 3x denně.

  Odpovědět

 • Datum: 03.05.2014 Vložil: Robert

  Titulek: Re: Po operaci

  Gratuluju k rychlemu zahojeni.
  Ja mel operaci nazacatku Unora. Sice mi ranu zasili (cca 13cm), ale po vyndani stehu se znovu otevrela, takze leceni po 14 dnech se zacalo jakoby na novo. Bohuzel pry to je u teto nemoci casty jev. Pres mesic neschopenka a lezeni jen na brise. Ted je zacatek Kvetna a stale mi zbyva k dohojeni malinkaty kousek...
  Preji vsem hodne stesti a pevne nervy. Je to humus.

  Odpovědět

 • Datum: 22.03.2014 Vložil: Tomas

  Titulek: obecne

  pokud nekomu pomuze, tohle jsem za tu dobu zjistil

  Idealni prubeh
  vysetreni 7-10 dni před operaci obvodnim lekarem
  1. den prijem v nemocnici
  2. den zakrok, cca. 45 minut
  3.-5. v nemocnici (minimalne 2 dny od operace domu, muze to byt ale i 10 dni podle stavu)
  stehy ven po 10-14 dnech po operaci (pokud se silo a vse je ok)
  doma 2 tydny lezet, chodit mozne, sedet jen na kruhu
  3. tyden pohyb ok, sezeni pouze kruh
  4. tyden sezeni bez kruhu
  5. tyden ok, mozne behat a uplne normalne fungovat

  Opakovane operace
  - pravdepodobnost 10-30% opakovaneho vyskytu
  - udajne pokud srusta dele, otevrene, tak se pravděpodobnost opakovaneho vyskytu snizuje

  Rizika s rekonvalescenci
  - rizika individualni, muze srustat velmi dlouho, i 16 tydnu, zalezi jestli se neudela zanet, pokud ano pravdepodobne opravna operace
  - pravdepodobnost pooperačních komplikaci 20 – 50% (to ze se rana rozpadne, zacne absces a jiné)
  - antibiotika se po operaci nedavaji, jen když by nastaly problemy
  - dokud je rana otevrena nepoužívat dubovou kuru a hermanek, muze to zanest infekci, pouze rapik

  Jizva a omezeni
  - pokud prbehne zakrok ok, pak po zaleceni bez omezeni, jizva dle velikosti zakroku

  Odkladani
  - teoreticky s muze postupne zvetsovat cysta a prirustat choboty, choboty obecne rostou především pry při zanetu
  - chronicke zanety porad, odteka přes pistelu

  Odpovědět

 • Datum: 22.03.2014 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: obecne

  a muj prubeh byl podobny tomu idealu

  Rana mala, 4 stehy, mala cysta a 2 pistely vyndali, modrou latku nedavali ze to bylo pry dobre videt i bez ni. Domu 4. den po operaci, dren jsem mel jen 2,5 dne a plnil minimalne, tak 10ml. Doma jsem zacal pracovat na kompu od 10 dne po operaci, sedet na kruhu, par hodin denne. Stehy 12. den ven, rana ale nebyla srostla a hnisala na povrchu, davali mi rivanol, ale ten nic nedelal. Zmenil jsem lekare, ten mi dal nejaky perubalsam a za 3 dny se hnis temer ztratil a rana se vice stahla k sobe. Hezky srostle tak po 4 tydnech od operace, to jsem zacal i behat a cvicit, a prestal davat kryci gazu mezi pulky. Nebyla tam uz zadna sekrece. 2 mesice po operaci je to tak nejak podobne, bolest zadna, jen to citim kdyz sednu na kostrc. Jizva videt je, ale je to mezi pulkama. Zatim to neni kdovijak hezky srostle, je to dost s takovymi prehyby kuze ze se to zda jakoby otevrene, ale neni, to ta kuze proste k sobe srostla s takovymi faldy. Omezeni zadne, chodim i plavat. Upla granulace tkane, zarovnani jizvy a uplne zmizeni jakekoli bolestivosti pri tlaku je tak rok udajne, takze nelze cekat po 2 mesicich.

  Ted je dulezite jen jestli se to nevrati, budu doufat a verit ze patrim mezi ti stastne kterym se to nevraci. Hodne stestni úreji i ostatnnim.

  Odpovědět

 • Datum: 28.02.2014 Vložil: Honza

  Titulek: Operace duben

  Také bych rád poděkoval autorovi za důkladné vysvětlení této problematiky. Mám sinus asi rok a v půlce dubna 2014 mám plánovanou operaci. Po absolvování rád připíšu nějaké další zkušenosti s tímto problémem.

  Odpovědět

 • Datum: 19.02.2014 Vložil: Kristyna

  Titulek: Po operaci

  Operaci PS jsem absolvovala v říjnu 2013. Zákrok probíhal v celkové anestezii a protože nebyl útvar moc velký, tak chirurg ránu zašil (uprostřed mezi hýžděmi, takže jizva skoro nebude vidět). Domů jasem šla po operaci 3.den a asi týden jem měla zavedený drén. Stehy byly odstraněny asi za 14 dní. Sedět se dalo i hned po operaci, ale moc pohodlné to nebylo (ale cestu domů autem jsem tak nějak zvládla). Problém byl v rozestupu rány asi týden po odstranění stehů. Zkrátka je to hodně namáhané místo a tak se to pak hojilo pomaleji (lékař mě tuhle možnost předem upozornil). Teď 4 měsíce po výkonu už o ničem nevím a jsme moc ráda, že jsme výkon podstoupila. Doufám, že je to už všechno pryč a já zas budu moct sedět bez bolestí a jesdit na kole a na koni, což předtím vůbec nešlo. Všem, které zákrok teprve čeká držím palce.

  Odpovědět

 • Datum: 17.12.2015 Vložil: Zuzana Valášková

  Titulek: Re: Po operaci

  Dobrý den Kristýno ,
  mohla bych se zeptat, kde jste si dávala operaci provést? Byla mi také doporučena operace a sháním se po schopném doktorovi. Děkuji moc za odpověď. Přeji Vám rychlé uzdravení!
  Z. Valášková, 28 let

  Odpovědět

 • Datum: 06.01.2014 Vložil: Patrik

  Titulek: operace

  Děkuji autorovi, že něco takového napsal. Mne to začalo někdy na podzim 2012, tak sem začal chodit k doktorce, ta to vždy propíchla, vyčistila a vše se zdálo vpořádku, ale opak byl pravdou. Když to takhle šlo vždy 1x do týdne tak mne doktorka doporučila operaci na kterou jsem kývl. Nastoupil sem do přerovské nemocnice a hned druhy den jsem šel na operaci v celkové anestézii. Byl jsem v nemocnici 6 dnů a jak mne propouštěly tak říkaly at chodím ob den na kontrolu a že by se vše mělo do 14 dnů zahojit. Chodil sem 3x do týdne na kontroly více jak půl rok dokud se rána zcela nezhojila. Nyní necelého půl roku po zahojení se mi opět vyrašila boule v oblasti kostrče, ale vždy do týdne zmizí. Dnes se mi objevila poněkud větší a i trochu bolestivá, ale po mé zkušenosti na tuto operaci znovu jít nehci, protože by se mi tím opět zkomplikoval život a to jak tím ze bych nemohl chodit do posilovny, ale i absencí ve škole což by mělo za důsledek nejspíš opakování ročníku. Protože jsem byl po propuštění z nemocnice ještě téměř 2 měsíce doma. Chtěl bych vědět co doporučujete, jestli to nechat opět odeznít, či zajít k lékaři na "propíchnutí" nebo se znovu objednat na operaci.

  Odpovědět

 • Datum: 04.02.2014 Vložil: Petr

  Titulek: Re: operace

  Ahoj
  Já nastupuji 17.2.2014 na 3 pokus o odstanění .Měl jsem ted 2,5 roku po poslední operaci pokoj ale po novém roce známé píchnutí v oblasti kostrče a hnisavý výtok včera jsem navštívil chirurga ten mi oznámil že fistule je opět zpět ale že se mu zdá malá tudíž bych nemusel mít takový kráter.Každopádně doporučuji to řešit pokud to není v zánětu a chronické .

  Odpovědět

 • Datum: 31.12.2013 Vložil: Martin

  Titulek: PS

  Ahojte. Ja to mam asi uz dlouho ale nikdy to nebylo nejak akutni jednou za rok krev na prkynku na zachode jinak nic. Az ted v nedeli jsem se probral s orechem na kostrci a kazdy pohyb pro me byl neskutecne bolestivy. Jel jsem tedy do Zlina na pohotovost kde mi to v lokalnim umrtveni rozrizli a vycistili. Zavedeny dren mi sam po hodine vypadl a vcera na prevazu mi bylo receno ze to mam krasne ale kdyz me zavadel novy dren tak takovou silenou bolest jsem jeste nikdy nezazil. Zatim jsem tedy o ATB a ve ctvrtek jdu na kontrolu. Ceka me letos narozeni potomka a od jara staveni baraku tak doufam ze se to nejak napravi abych si to vsechno naplno uzil. Preju uzdraveni vsem s timto hajzlem u kostrce.

  Odpovědět

 • Datum: 12.12.2013 Vložil: Lukas

  Titulek: operace leden

  ahoj, taky mam pilonidální sinus, operaci mam objednanou na leden 2014, ale po cteni diskuze mam dost velke obavy. Prvni problem v roce 2004, cele se to dost zanitilo, na ambulanci to rozrizli, vycistili od hnisu a chlupu, dali dren, pote odchod domu a 3 tydny jsem chodil na prevazy a vyplachy, asi tak jednou ob 3 dny).

  Od te doby mam jen male zanety prubezne, zpravidla 2-3x do roka, trochu to otece a je citit ze je to zanicene, ale vyrazne to neboli a po 4-5 dnech samo ustoupi, bud t neresim vubec protoze mne to nelimituje nebo zajdu k lekari, ten vytahne pinzetou chlupy a hnis z pistely, pusti tam desinfekci perstreril a jdu pryc za 10 minut... Cili pokud pominu 2004, tak mi to rocne stoji 2-3x navsteva lekare a par minut naprosto bezbolestneho cisteni.

  Naposled mi lekar doporucil to cele vyriznout at mam klid na porad, ale kdyz to tu tak ctu, tak si rikam jestli lepsi 2tydny do roka neco malicko citit a normalne fungovat nebo podstupovat tuhle operaci, kor kdyz pisete ze se to pak stejne vraci, ikdyz se to vyrizne (tzn. ze to cele znova vyroste?).

  Odpovědět

 • Datum: 04.02.2014 Vložil: Petr

  Titulek: Re: operace leden

  Doporučuji to řešit je to svinstvo a časovaná bomba přesně takhle jsem k tomu přistupoval taky a takhle jsem dopadl že opět nastupuji 17.2.2014 na odstranění .Nyní mi říkají ale že naděje na odstranění je vysoká protože tam nemám zánět.

  Odpovědět

 • Datum: 16.11.2013 Vložil: Ivan

  Titulek: ???

  Nemůžu uvěřit vlastním očím. Já měl p. sinus snad před dvaceti lety. Zanítil se mi a bolel jako čert. Na chirurgii mi řekli, že mám přijít za tři dny a mezitím dělat sedací koupele v teplé vodě. Sinus se pěkně nafukoval a bolel čímdál víc. Pak mi jej ambulantně prořízli za lokální anestezie. Ta však vzhledem k pokročilému zánětu moc nezabrala. Cystu mi vyčistili zavedli dren a poslali domů dokud se neuklidní zánět. Bolesti pomalu odezněly a po několika dnech jsem šel na odstranění. Hezky ambulantně s lokální anestezií. Bylo mi tenkrát něco přes dvacet. Těsně přede mnou rovněž v "lokálce" to řezali sedmnáctileté holce a když to zvládla ona... Přišel jsem na sál, lehl na břicho a dostal injekci. Za chvíli jsem cítil jakoby mi na zadek někdo položil teplý polštář a kluci doktorský se pustili do práce. Vyřízli to a cévky svařovali elektrodou. Trošku to páchlo spáleninou. Ale to nejdůležitější nakonec. Oproti tomu prvnímu proříznuti abscesu, to samotné vyříznutí nebolelo vůbec. Ránu mi zašili, pak jsem šel jednou, nebo dvakrát na kontrolu a od té doby už jsem o pilonidálním sinu nevěděl. Vaše komplikace mne přímo šokují. Zákrok mi byl proveden na poliklinice fakultní nemocnice Ostrava Poruba.

  Odpovědět

 • Datum: 25.10.2013 Vložil: Radim

  Titulek: operace

  Ahoj všem. Předem musím poděkovat autorovi, že detailně popsal vše o tomto problému. Já jsem zákrok postoupil v úterý 22.10.2013 v 10.30 hod. (bez klistýru). Narkóza byla jenom do "bloku", tj. od pasu dolů na 6 hodin ochrnutý. Pokud to někdo podstoupí, tak první pravidlo po operaci je ležet a NEZVEDAT HLAVU!!! Jinak dojdou silné bolesti hlavy, které dle vyjádření anesteziologa mohou trvat i 3 měsíce (prý silná migréna). Takže jsem ležel 4 hodiny na zádech a nehýbal se. Po 4 hodinách jsem již měl nohy v pořádku, tak jsem ukecal sestru, sundal si bandáže a šel si zakouřit do nemocničního parku. Druhý den po operaci 23.10.2013 jsem v 9.00 hod. šel domů. Domácí léčení mi vysvětlila sestra. Nebojte se ptát v nemocnici, jak co dělat, jinak se může stát, když to podceníte, že přijde zánět do rány. Do operační rány se mi vlezou 4 prsty, ale nebojte se toho. Do rány si vkládám gázový kompres potřený braunovidonem (jodová mast) několikrát denně. Největší šok je se podívat do rány (přes zrcátko). Co se týká bolesti, tak se toho nebojte. Ležet na zádech se může, sedět taky a chodíte jako zdravý člověk. Jediné, co mi vadí je nastupování do auta, není to tak rychlé, protože sedačka je utopená dole, takže si dávám pozor na pohyby. Za týden jdu na kontrolu, tak se podělím o zážitky.

  Odpovědět

 • Datum: 07.01.2016 Vložil: Emil

  Titulek: Re: operace

  ahoj prosim ako dlho s tym mal problem kym si siel na operaciu? Mal si uz chronicke cize kalik?

  Odpovědět

 • Datum: 23.09.2013 Vložil: Kristýna

  Titulek: plánovaná operace

  Díky autorovi za popis operace i pooperačního hojení. Na excizi PS bych měla jít asi za měsíc. Se sinem mám problémy už asi 10 let a dost mě to limituje. Můžu se autora zeptat, zda je jž nyní bez obtíží a úplně zahojený?

  Odpovědět

Záznamy: 61 - 78 ze 78
<< 1 | 2 | 3 | 4

Přidat nový příspěvek

----------------

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode