Vítejte

 

Účelem těchto stránek není popisovat, co je to Pilonidální Sinus z lékařského hlediska - na to bych si konec konců ani netroufal, neboť nemám lékařské vzdělání.

Jsem pacientem, který si léčbou této choroby prošel, a nyní by se rád podělil o zkušenosti s léčbou a s tím, co všechno obnášela.

Těm, které přeci jen zajímají podrobnosti o Pilonidálním sinu z lékařského hlediska, mohu směle doporučit navštívit Wikipedii, či jiné stránky, které se touto problematikou zabývají

Řádky na těchto stránkách popisují osobní autentickou zkušenost s operací a léčbou pilonidálního sinu.

 

Podívejte se na diskusi níže, a pokud se chcete podělit i o své zkušenosti, určitě do ní také přispějte.

Diskuse

 • Datum: 16.04.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Čerstvě po operaci

  Update:
  Už to tolik nehnisá, nicméně z ranky furt teče absces, je to nepříjemné a doufám, že to zmizí co nejdříve. Doktor říkal, že si na to mám co nejvíce lehat a sprchovat, sprchuji si to i 4x denně a poté přiložím porodnickou vložku natřenou Betadynem. Zatím mi to přijde už 2 dny furt stejné bez známky zlepšení. Do pondělí dobírám amoksiklav antibiotika (3x denně). Nevíte někdo něco o tom, že by se do toho muselo zase řezat, nebo se ten absces zahojí sám?

  Odpovědět

 • Datum: 19.04.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  Update 2:
  Léčení probíhá stále stejně. Kvůli komplikacím s hnisem a tvořícím se abscesem si musím od minulého týdne lehat na zádech, nyní na nich ležím téměř nonstop. Bolest již není tak velká, spíš přešla do stádia, kdy je to tupá bolest, ale to je prý normální, jelikož se tkáň hojí.
  Včera to bylo přesně 2. týden od operace a doktor mi vytáhl stehy. Abych se přiznal, jsem posera a 2 poslední stehy trošku zabolely. Snad to byla poslední větší bolest... Nyní mi furt vytéká absces, ale už je toho mnohem méně, než před pár dny. Doufám, že to přestane úplně. Pocitu, že vám něco ze zad teče jsem si za poslední 2 roky užil až až.
  Každý den se sprchuji minimálně 4x denně, včetně sprchy po velké potřebě. K tomu si 2x denně vyvařím 2 lžíce řepíku lékařského do hrnce, který po vychladnutí naliji do lavoru a dopustím teplou vodu. Takto si dělám sedavé koupele každý den. Důležité je také měnit spodní prádlo každý den a klidně vícekrát denně. Vždy po sprše si dávám novou porodnickou vložku do boxerek, natřu ji betadynovou mastí o ploše asi 2x2 cm přibližně do místa, kde mi to vytéká a snažím se to tam rozetřít, pak už to jen nechám v boxerkách aby to mohlo odsávat.
  Něco k jizvě. Osobně jsem čekal, že to bude vypadat hůř. Moje jizva nevypadá tak hrozivě, spíš je to jen rovná tenká (1mm) čárka). Ale věřte mi, klidně bych si vybral mít rozbombardovanou prdel a k tomu jistotu, že už se mi to nikdy nevrátí.
  Pokud máte nějaké otázky, klidně se ptejte, budu rád za jakékoliv předané zkušenosti s touto hroznou nemocí.

  Odpovědět

 • Datum: 27.04.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  UPDATE 3:
  Ahoj! :) Tak dnes je to přesně 20 dnů od operace. Jen zrekapituluji minulé týdny. 2. týden od operace po vytažení drenu mi to celé komplet zahnisalo, musely být rozpuštěny 2 stehy, chození na převazy, dezinfikace peroxidem.. Po týdnu se to uklidnilo, ale stále z rány teklo. Měl jsem nařízeno ležet co nejvíce na zádech. Asi po 10 dnech od doby co začal hnis, mi to konečně přestalo téct. Takže pro ty co budete mít pooperační komplikace, nebojte, přestane to!
  Nyní si furt můžu strčit prst do místa, kde byly rozpuštěny stehy a furt nosím porodnickou vložku v trenclách, protože jak to zarůstá, občas z tama vyteče kapka tkáňového moku - což je dle doktora naprosto vpořádku. Doktor řekl, že to granuluje, což znamená, že se tam tvoří živá tkáň. Bude trvat ještě nejméně měsíc, než se to kompletně zahojí.
  Doktor říkal, že můžu dělat prakticky vše. Včera jsem si zkusil sednout po 3 týdnech a dalo se to, sice mám divný tlak, ale to prý časem zmizí jak to místo celé zaroste novou tkání.
  Stále pevně doufám, že doktor odvedl práci dobře a vyoperoval mi to celé. Fakt už tu hrůzu nikdy nechci znovu zažít. 3 týdny vkuse ležet je děs.
  Brzké uzdravení všem, kdo se také potácíte se sinusem! :)

  Odpovědět

 • Datum: 27.04.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  UPDATE - STRAVA:
  Četl jsem různé studie a je určitě dobré mít přísun bílkovin a co nejvíce vlákniny. Vláknina pomáhá při tvoření nové tkáně a při regeneraci po chirurgickém zákroku. Užívám také 3x denně rybí tuk v kapslích, omega 3 mastné kyseliny jsou dobré pro prevenci hnisání a abscesu. Užívám 1-2 proteinové šejkry denně. I přesto, že jsem měl pooperační komplikace, se to (ZATÍM) hojí relativně dobře. Věřím, že za to může strava a především hygiena, na kterou si dbám. Poté, co mi bylo sděleno, že se mohu začít sprchovat (jen voda, žádné sprcháče), tak od té doby se sprchuji každý den 3x - 5x denně. Nejduležitější je sprcha ráno, po velké potřebě a večer před spaním. Hygiena je VELMI důležitá, jelikož hnis a absces vznikají právě z bakterií obsažených v hovnech, takže si na to dávejte bacha. Vždy po sprše si zadek vyfénuju a prakticky celou oblast tak, aby vše bylo perfektně suché.
  Vyvarujte se během léčení aktivit, u kterých se můžete zpotit. Pokud se zpotíte, určitě se pak řádně vysprchujte.
  Vím, že jsem se rozepsal, ale věřím, že to někomu pomůže. Vím o sinusu prakticky všechno, jelikož jsem si sám hodně materiálů nastudoval. Navíc si to zažívám na vlastní kůži, takže se na mě neváhejte kdykoliv obrátit.

  Odpovědět

 • Datum: 03.05.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  Update:
  Včera to bylo přesně měsíc od operace a vše je zatím vpořádku. Furt mám otevřenou ranku o délce asi 1,5cm, uvnitř to skoro celé zarostlo, teď se to snad už jen zahojí. Snažím se furt dodržovat denní hygienu, sprcha 2-3x denně.

  Odpovědět

 • Datum: 05.05.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  Update:
  Ranka se hojí velmi dobře, už je to jen spíš jakoby nařízlá kůže a vevnitř to celé zarostlo novou tkání. Myslím si, že to do týdne zmizí úplně. V pondělí jdu na kontrolu a mám pro doktora pár zajímavých otázek ohledně prevence pilonidálního sinu, atp. tak to sem pak hodím. Včera jsem byl poprvé po více jak 4 týdnech v posilovně a vše bylo naprosto vpohodě.

  Odpovědět

 • Datum: 20.05.2016 Vložil: Tomas

  Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čerstvě po operaci

  UPDATE4: Všechno je v hajzlu...

  Měsíc a 2 týdny po operaci a sinus se znovu vrátil. :(
  3 dny zpět mě jizva začala trochu bolet, další den už byla nafouklá kůže na povrchu a v noci to prasklo. Od té doby mi to z tama po troškách teče. Nečekal jsem, že by to mohlo být tak brzo. U doktora jsem zatím nebyl, protože měl dovolenou, třeba je možné, že tam je zapomenutý steh, ale to pochybuji.

  Odpovědět

 • Datum: 18.11.2016 Vložil: Petr Palacký

  Titulek: Re: Čerstvě po operaci

  dobrý já byl v září 2O14 se mi objevil sinus nařízli mi to aza dva dny mě pustili domu v lednu 2O15 jsem byl na celkovém odstranění ležel jsem v nemocnici 4 dni ,ale když mě v lednu zašili ránu netušili že v květnu tam budu znovu,v ráně neodstranili píštěl ,zkteré začal znovu abces ajá musel v květnu podstoupit třetí operaci kde mě museli znovu otevřit avyoperovat aodstranit celý sinus až do kosti kostrče já ležel tenkrát až do pulky května v nemocnici celkem 16 dní měl jsem vaukuovou odsáváčku drenu ahnisu no hruza to byla

  Odpovědět

 • Datum: 06.04.2016 Vložil: Bartyx

  Titulek: Taky se podělím se zkušeností

  Zdravím.

  Když mi bylo asi 19, potkal mě sinus poprvé. Dnes je to jedenáct let od té doby.

  Prvně se mi cysta vytvořila po úrazu, respektive jsem skočil z velké výšky a něco se mi tam zřejmě uvolnilo. Asi týden po skoku mě to začalo klasicky bolet tak, jak to tady známe všichni. Asi týden jsem s tím chodil v té době ještě do školy, ale už se to nedalo vydržet, nemohl jsem sedět, prakticky už ani ležet. Boule na kůži už byla velká a na ohmat plná hnisu. Občas trochu praskla při spánku, asi když jsem se otočil. Dohnalo mě to tedy jít k lékaři. Šel jsem na chirurgii na místní poliklinice, kde slouží velmi zkušený chirurg. Bez rozmýšlení rozeznal problém, cystu rozřízl, důkladně vyčistil (to byla sakra bolest) a s drenem jsem chodil asi týden na převazy a vypláchnutí. Pak jsem měl asi měsíc klid.
  Po měsíci se mi kůže v místě opět napnula, místo teplé na dotyk, ale zatím to moc nebolelo, tak jsem to neřešil. Jednoho dne jsem šel kamarádovi pomoci natáhnout novou plachtu na návěs. Byla těžká jako blázen a já si tam zase něco natrhl. Druhý den na to jsem dostal mírnou otravu krve. 40 horečka není žádný med a tak jsem jel na pohotovost (mimochodem nikdy v životě mi asi nebylo hůř, měl jsem opravdu strach, že umřu) v horečkách a skoro halucinacích jsem jel do nemocnice, protože byl večer a místní pohotovost už nesloužila. Mladý doktor v nemocnici mi po hodině čekání (mimochodem mezi tím mi cysta praskla v čekárně na Emergency a kdo zná, jak to líbezně voní, umí si představit, že i lidé se zlomenou rukou utíkali domu na samoléčbu) cystu opět rozřízl a vyčistil s tím, že mě hned objednal na operaci.
  Na operaci jsem šel asi po třech měsících, po které jsem měl relativní klid.
  Nevím přesně jakou metodou mi to operovali, ale pornoherce už bych asi dělat nemohl. Mezi tím, kde končí záda a tím, kde začíná rýha mezi půlkama mám něco, co by se dalo přirovnat k rozoranému poli. V nemocnici jsem ležel asi 10 dní a celou dobu měl připojen drén na hadičku a na cigáro jsem si v kapse nosil lahvičku s hnisem a krví :)
  Po operaci bylo zdá se vše v pořádku. Rána se celkem hojila a já se měl fajn. Asi tak 14 dní po operaci se mi bolest vrátila a já ze strachu z druhého horečkového rauše upaloval hned na chirurgii ke starému známému. Ten ránu mírně otevřel (už zarůstala) a znovu vyčistil.
  Od té doby byl klid. Relativní.
  Asi před dvěma lety (dnes je to cca 11 let po operaci) jsem prodělal těžkou chřipku. Měl jsem opravdu oslabenou imunitu, všechno mě bolelo jak kdybych spadl pod tank, znáte to. V té době mě inkriminované místo začalo znovu bolet.
  Samozřejmě se mi nechtělo ve zbídačeném stavu k lékaři a tak jsem nasadil samoléčbu protizánětlivou mastí a řepíkovými obklady (používal jsem i po operaci). Jakmile odešla chřipka a tělo začalo zase fungovat, bylo vše ok.
  Touhle dobou, když píšu tenhle post, prodělávám další virózu, ne tak těžkou jako posledně, ale se stejným následkem. Cysta opět bolí, je nateklá a teplá na dotek. Zatím to na doktora nevidím a budu se snažit přežít to, než mi tělo začne zase normálně fungovat a odolávat zánětu 24 hodin denně. Dnes je to těžké, chřipka (nebo nějakej virus) se ve mě vozil pár dní předem, minulý týden v práci jsem měl zápřah a přišlo mi divné, že mě ještě týden poté bolí nohy a záda. Asi když jsem rval ten obrubník, možná jsem si Sinusáka zase pohnul, ale nevím.
  Každopádně když opomenu to, že mě to zase bolí (ale naštěstí se nedělá žádná velká boule), tak jsem z toho celého vybruslil docela dobře. Snad mě nečeká zhoršení a další operace, protože to už si budu muset nechat jen tu stávající ženu, jiná by se asi při pohledu na můj rozbombardovanej zadek asi lekla.

  Odpovědět

 • Datum: 01.02.2016 Vložil: Lukašečko

  Titulek: Smrť?

  Ahojte, mohol by mi prosím niekto napísať, či sa na to umiera? jefitto44@gmail.com keĎ tak

  Odpovědět

 • Datum: 06.04.2016 Vložil: Bartyx

  Titulek: Re: Smrť?

  V extrémním případě, kdy by došlo k protrhnutí cysty do těla hrozí otrava krve, ale jinak to nebezpečné není. Pokud se nebavíme o cystě velikosti mandarinky, nemělo by to kromě bolesti způsobit žádné těžkosti.

  Odpovědět

 • Datum: 17.01.2016 Vložil: Adam

  Titulek: Veterán nemoci.

  Troufnu se označit za veterána léčebných postupů a léčby pilonidálního sinu. Zhruba je to takhle: Léto 2010 (po dlouhé a náročné cestě při špatné životosprávě a obezitě opruzenina z níž možná nějakým způsobem vzešel pilonidální sinus, nebo z něčeho jiného kolem tehdejších problémů -> zima 2010/leden 2011 = první výraznější problémy, hnis a hlavně krvácení (silné), návštěva prvního neschopného lékaře, který mě poslal domů s betadinem a že to nic není -> srpen 2011 = zhoršující se stav, opětovná náštěva téhož neschopného lékaře, tentokrát poslal na operaci do Krče -> říjen 2011 = operace v Krči, 7 dní v nemocnici, následně 4 týdny ležení na boku nebo stání bez možnosti sedět -> prosinec 2011, až prosinec 2012 = docházení na místní kliniku na převazy a kontroly, vždy se slovy:"Dobře se to hojí, na jaře/v létě/na podzim/v zimě, už to bude zahojený" -> prosinec 2012 = návštěva rodinného známého-chirurga, konstatoval nutnost další operace -> únor 2013 = 2. operace, tentokrát v Českých Budějovicích, 10 dní v nemocnici -> březen 2013 = řada týdnů ležení -> léto 2013 = nezhojení a opětovné potíže, v září oznámena nutnost 3. operace -> červen 2014 = 3. operace, 10 dní v nemocnici, opětovné ležení doma, mezitím ještě pobíhání po všemožných vyšetřeních (např. imunologické, zda nemám poruchu imunity v důsledku čehož by se problém nehojil atp.) -> léto 2014 = konstatování vyléčení nemoci -> podzim 2014 => oznámení, že se sinus vrátil a musím na 4. operaci při níž dojde k "rozpolcení" a samovolnému hojení (tedy cca. 14 - 21 dní v nemocnici), operace stanovena na červen 2015 -> červen 2015 = operace zrušena. Pacient ztratil důvěru v lékaře, i protože léčba už byla horší než samotná nemoc. Od té doby přesvědčování ze strany lékařů k 4. operaci a jinak, pokud jde o nemoc, hnisání a občas krev, nic víc. Pokud se do léta nemoc nijak nezhorší, definitivně ukončím jakékoliv uvažování o další operaci.

  Odpovědět

 • Datum: 17.01.2016 Vložil: Adam

  Titulek: Re: Veterán nemoci - doplněk

  Snad jen dodám, že celou dobu jsem se řídil instrukcemi lékařů a výrazně jsem si zlepšil životosprávu (zhubnutí ze 110kg na 86kg při výšce 180cm).

  Odpovědět

 • Datum: 30.12.2015 Vložil: Emil

  Titulek: elastickou ligatúrou

  ahoj...my sa zo sinusom trapime uz 3 mesiace s tym, ze bolo 5 rokov bez problemov a teraz sa objavil...nasla som vsak novu a setrnejsiu moznost riesenia tohto problemu
  ´´elastickou ligatúrou´´ mate snou niekto skustenosti?
  Nieje taka invazna a je mensie riziko recidivy...

  Odpovědět

 • Datum: 10.10.2015 Vložil: Rufus

  Titulek: Sinus pilonidalis

  Drazi pratele, bohuzel i ja mam spoustu spatnych zkusenosti s touto problematikou. Jsem jiz 3x po operaci sinu za posledni 4 roky a od te posledni uplynuly teprve 4 dny. Uz jsem pekne v pohodli domova a doufam, ze uz vse bude dobre. Z meho pohledu: poprve to podcenili a velmi zahy se to vratilo. Podruhe mi byla provedena plastika Limbergovym lalokem a byl jsem presvedcovan, jak to uz bude v poradku. Samozrejme nebylo a krom toho, ze mam ze zadku zeleninu se sinus ani ne za dva roky vratil zpet. Drzel jsem se dlouho a byl presvedceny, ze uz to znova nechci absolvovat, ale nakonec mne to stejne dohnalo na operaci i do tretice. Ted to zase rozrizli, vyskrabli a sesili. Strasili mne, ze to nechaji hojit sekundarni cestou, ale nakonec to teda uzavreli. Bohuzel musim podotknout, ze je to velmi neprijemna a zdlouhava vec a nepral bych to ani svemu nejvetsimu nepriteli. Trpelivost, vydrz a hlavne, abychom uz melo vsichni od toho bordelu pokoj. Custe! R*

  Odpovědět

 • Datum: 02.11.2015 Vložil: janka

  Titulek: Re: Sinus pilonidalis

  Dobrý deň,aj ja som po operácii SP,ktorej som sa veľmi bála,pretože som si prečítala príspevky,ktoré sú tu.V nemocnici som ležala týždeň,celý čas som mala v operačnej rane dren.
  Operovali ma v spinálnej anestéze,bolesti som nemala žiadne,rana nehnisala ani nemokvala.Ked mi na jedenásty deň vyberali stehy,rana bola pekne zhojená.Som rada .že mi to takto dopadlo,mám necelý mesiac po operácii a cítim sa fajn.Dúfam,že sa mi to nikdy nevráti.

  Odpovědět

 • Datum: 17.12.2015 Vložil: Petr Palacký

  Titulek: Re: Re: Sinus pilonidalis

  Dobrý den já byl také třikrát na operaci letošního roku vlednu avdubnu jsem ležel vnemocnici 16 dní

  Odpovědět

 • Datum: 17.12.2015 Vložil: Petr Palacký

  Titulek: Re: Re: Re: Sinus pilonidalis

  v září mi to loni2014 měl dve cysty velikosti míčku rozřízli avypustili no vlednu na celkové vyříznuti ale operace nepovedla avdubnu musel znovu měl bolesti,ajá ležel 16 dní v nemocnici

  Odpovědět

 • Datum: 26.12.2015 Vložil: Klára

  Titulek: Re: Re: Sinus pilonidalis

  Ahoj môj priateľ sa s tým už trápi pol roka...po to co prečítal po fórach ešte viac... skúsili sme všetko... Má tam teraz malú gulicku ktorá stále hnisa... Operácie a však boji...ako ste natom?... Trvalo to u vás VaS dlhšie? Je lepšie ísť na operáciu?.., podstate sme od toho mali 5 rokov pokoj a teraz sa to vrátilo a nie a nie sa toho zbaviť... Predtým nám pomohli švédske kvapky ale teraz nezaberajú....

  Odpovědět

 • Datum: 04.08.2015 Vložil: Lenka

  Titulek: pokračování " můj sinus "

  Dobrý den,
  po delší odmlce jsem se rozhodla napsat pokračování příběhu. Léčba mého sinusu je snad u konce.. Po přijetí do nemocnice napodruhé mi byly komplet rozpuštěny stehy po operaci, která proběhla n azačátku června a byl mi aplikován V.A.C. systém. Tento systém mi zavedly na 5 dní a po-té ještě jednou. Velmi mi tato léčba pomohla. V nemocnici jsem zůstala 14 dní, po-té jsem byla propuštěna domů. Zažádala jsem o ambulantní péči, takže mi ránu každý den vyčistila sestřička, která jezdila za mnou domů. Na to má nárok každý, jen se o tom bohužel vůbec neví. Na kontroly do nemocnice chodím po týdnu. Rána by měla být v poslední fázi hojení, tak se to snad už nezakřiknu s tím, že to bere dobrý konec :).
  Všem, kterých se to týká přeji pohodové uzdravení :)

  Odpovědět

Záznamy: 41 - 60 ze 86
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

----------------

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode